July 19th, 2019

NORMY PRACY I ZUŻYCIE MATERIAŁOW PĘDNYCH PRZY ROBOTACH CIĄGNIKOWYCH Normy pracy robót ciągnikowych ustanowione są dla każdego kraju i obwodu oddzielnie z uwzględnieniem ich przeciętnych warunków lokanych (glebowych, ukształtowania terenu, wielkości działek i osiągniętego poziomu wydajności pracy). W ramach ustalonych norm w republikach, krajach i obwodach , w zależności od warunków produkcyjnych, można te normy zwiększać lub zmniejszać w poszczególnych MTS do 15% . . . , a dyrektorom MTS zezwolono obniżać lub podwyższać zmianowe normy pracy w zależności od istniejących warunków na działkach rolnych do 10% z tym, że normy pracy całego MTS nie mogą być niższe od ustalonych dla danego MTS. Read the rest of this entry »

July 19th, 2019

Zależnie od wielkości nacięcia pilniki dzielą się na: zdzieraki, równiaki i gładziki. Mogą one być z pojedynczym i krzyżowym nacięciem, dużej i średniej wielkości. Pilniki o dużym nacięciu są stosowane przy zdzieraniu większej warstwy materiału, przy czym otrzymuje się powierzchnię nierówną, z głębokimi rysami. Do wygładzenia powierzchni metali miękkich służy pilnik z pojedynczym nacięciem, a do obróbki metali twardych, jak stal i żeliwo – z nacięciem podwójnym, krzyżowym. Gładziki stosuje się tam, gdzie jest wymagana powierzchnia gładka, bez śladów obróbki zgrubnej. Read the rest of this entry »

July 19th, 2019

PRACOWNIA RYMARSKA Wśród części maszyn rolniczych poważne miejsce zajmują pasy transmisyjne. Remont pasów i ich przygotowanie wymagają zastosowania rzemiosła rymarskiego. Łączenie pasów można wykonywać przez: l) sklej anie, 2) zszywanie, 3) łączenie klamrami zaciskowymi lub 4) łączenie metalowymi zszywaczami, Przed sklejaniem należy pas skórzany równo naprężyć, końce zaś zmiąć, a następnie klinowo zastrugać nożem tak, aby były zaostrzone. Grubość końców pasa skórzanego powinna wynosić około 1 mm. W celu dobrego sklejenia pasa powierzchnię ściętą trzeba poskrobać ostrą stalową szczotką, a nie pilnikiem. Read the rest of this entry »

July 19th, 2019

Otwory w zszywanych pasach robi się o 1 mm mniejsze niż grubość rzemyków. Zszywanie może być przechodnie lub na krzyż . Parciane (bawełniane) pasy zszywa się specjalnymi nitkami lub dratwą (woskowaną lub naoliwioną). Końce tych pasów przygotowuje się do zszywania tak samo jak końce pasów gumowych (wycinanie schodków). Zszywanie dokonuje się dwoma końcami nitek sposobem na krzyż. Read the rest of this entry »

July 19th, 2019

W czasie ruchu, gdy pas nie przechodzi przez wąskie miejsca i nie ma obawy zaczepienia szwów o różne przeszkody, dobrze jest zastosować takie łączenie pasów. Podkładki od strony przylegającej do pasa należy zaokrąglić od spodu w celu uniknięcia uszkodzenia pasa. Taki sposób złączenia odznacza się dużą trwałością i elastycznością. Użytkowanie pasów i uprzęży. Pas ze sklejonymi lub zszytymi końcami trzeba nakładać na tarczę koła tak, aby nałożony na pracującą powierzchnię koniec pasa poruszał się w tym samym kierunku co i koło. Read the rest of this entry »

July 19th, 2019

POJĘCIE O PRĄDZIE ELEKTRYCZNYM PRĄD STAŁY Według nowoczesnych poglądów materia składa się z drobin, które z kolei złożone są z mniejszych jeszcze cząstek zwanych atomami: Atom składa się z jądra i krążących dokoła niego z wielką szybkością i w różnych odległościach elektronów. Samo jądro składa się z protonów, których ilość jest równa ilości krążących elektronów. Protony, a więc i jądro mają dodatni ładunek elektryczny, elektrony zaś – ujemny. W normalnych warunkach ogólny ładunek ujemny elektronów krążących dokoła jądra równa się dodatniemu ładunkowi jądra. W ten sposób atomy, drobiny oraz widziane przez nas ciała są nie naelektryzowane, czyli obojętne elektrycznie. Read the rest of this entry »

July 19th, 2019

Odpływ jest praktycznie bezwonny, o lekkim słomkowym lub zielonawym zabarwieniu; jest całkowicie klarowny, zawiera tylko ślady zawiesin i nie zagniwa. Można go odprowadzić nawet do małego odbiornika. Ponieważ proces oczyszczanie ścieków za pomocą osadu czynnego jest czuły na przeciążenie ładunkiem zanieczyszczeń względnie substancjami toksycznymi, przeto ten sposób oczyszczania należy stosować w większych miastach, kiedy jest zagwarantowana właściwa obsługa. Niektóre metody oczyszczania ścieków za pomocą osadu czynnego, np. za pomocą komór Boitona-Sutvpiex lub rowów napowietrzanych, można stosować też dla miast małych a nawet dla osiedli. Read the rest of this entry »

July 19th, 2019

Zdolność oczyszczania ścieków zależy od obciążenia osadu: 1 m komory napowietrzanej może oczyścić ścieki od 50 M/dn przy nisko obciążonym osadzie względnie od. 100 M/dn – przy wysoko obciążonym . Proces oczyszczania ścieków za pomocą osadu czynnego może być jednostopniowy (komora napowietrzania i osadnik wtórny) oraz dwustopniowy (każdy stopień posiada swój obieg osadu). Redukcja BZTs zależy od rodzaju napowietrzania: przy drobnopęcherzykowym potrzeba 35 m3 powietrza na kg zredukowanego BZTs; przy średniopęcherzykowym – 55 m-/kg BZT5, zaś przy grubopęcherzykowym – 65 m-/kg BZTs. Poza tymi redukcja BZTs zależy od zakresu oczyszczania. Read the rest of this entry »

July 19th, 2019

Niezależnie od warunków ,podanych w wyżej ,przytoczonym zestawieniu, ścieki odprowadzane do wód, bez względu na ich ilość, nie mogą zawierać: 1. łatwo opadającej zawiesiny, po 2-godzinnym odstaniu, ilości powyżej 0,5 ml/l, 2. ciał pływających, 3. tłuszczów, olejów i smarów w ilości wywołującej widoczną błonkę na powierzchni wody 4. substancji wywołujących odrażający zapach, uciążliwy dla otoczenia 5. Read the rest of this entry »

July 19th, 2019

Cała objętość ścieków odpływających z miasta lub zakładu przemysłowego jest użytkowana. 2. Ścieki są odbierane i użytkowane, w ciągu całego roku, nie wyłączając zimy i -okresu słot. 3. Zrzuty, tj. Read the rest of this entry »