Budownictwo wczoraj i dzis : Co czyni nas ludźmi: reakcje na schronienia dla rzymskiego stanowiska archeologicznego

September 9th, 2018

Shawn Swisher Shawn Swisher, student architektury z USC School of Architecture, jest obecnie w podróży badawczej stypendium koncentrującym się na pracy Petera Zumthora.
Badania koncentrują się wokół zdolności Zumthora do tworzenia reakcji wizualnych poprzez jego architekturę, pracę opartą na podstawach architektury, które wydają się ulotne w niektórych wyłaniających się trendach architektonicznych.
Tutaj znajdziesz okresowe aktualizacje z jego podróży.
Architektura może nas stymulować na wiele sposobów.
Możemy być zachwyceni teoretycznymi koncepcjami, które zamierzają zrewolucjonizować nasze interakcje z naszymi budynkami.
Możemy pokonać metafory leżące u podstaw projektu projektu.
Czasami jesteśmy w stanie oddzielić się od tych bardziej cerebralnych pragnień i narysować intrygę wyłącznie na podstawie naszych reakcji na przestrzeń i formę.
Osobiście jestem zainteresowany tym ostatnim typem.
Reakcje są tym, co przywiązuje nas do naszych czysto ludzkich instynktów, do uniwersalnych zmysłów, które łączą nas wszystkich.
Reagując na przestrzeń i materiał w niemal gadzi sposób, wchłaniamy nasze otoczenie od początku naszego istnienia, uwewnętrzniając naszą wrażliwość.
Nasze przeszłe doświadczenia kształtują naszą percepcję, a z kolei każde nowe doświadczenie zmienia kształt.
Dlatego właśnie to, co czyni nas najbardziej ludzkimi, łączy nas tak ściśle z architekturą.
Być może to właśnie jestem najbardziej zainteresowany.
co czyni nas ludźmi.
.
Shawn Swisher Nasza percepcja definiuje naszą rzeczywistość, a w naszej percepcji przestrzeni kosmicznej rozwinęliśmy tę ideę atmosfery.
Chociaż nawet samo słowo wydaje się tajemnicze i efemeryczne, uważam, że istnieje tak samo, jak wszystko inne istnieje.
Atmosfera jest czymś odczuwanym, nie myślą, czymś przejętym przez emocjonalną wrażliwość.
Nie zawsze jest to coś, co możemy zdefiniować wyłącznie słowami; raczej jest to coś, co musi zostać wchłonięte przez doświadczenie ludzkiego ciała, które się w nim znajduje.
Niewątpliwie ten rodzaj zdolności spostrzegawczej przeszedł przez ewolucję.
umiejętność szybkiego interpretowania naszego otoczenia i określania, czy jest on gościnny czy niebezpieczny.
W ten sposób nasze ciało jest narzędziem do pomiaru określonej jakości architektonicznej, której nie może określić żadne inne urządzenie.
Czym jest atmosfera w tym sensie.
Gdybym wyraził to słowami, powiedziałbym, że to wrażenie wywołane jedynie przez naszą bezpośrednią, osobistą mentalną reakcję na określoną przestrzeń.
Parafrazując Petera Zumthora, kiedy fizyczna obecność architektury zdoła nas poruszyć.
.
Shawn Swisher Pierwszą rzeczą, która mnie dotyka, gdy odwiedzam Schrony dla Rzymskich Wykopalisk Archeologicznych w Chur w Szwajcarii, jest jego pokora.
Siedząc w budynku przemysłowym, biurowcu i niewielkiej kieszeni rezydencji, schrony nie zakłócają najmniejszego wizualnego krajobrazu.
Prostota drewnianych żaluzjowych skrzynek natychmiast przekazuje poczucie gościnności bez bycia ostentacyjnym, jak również uznanie, że nie jest główną atrakcją stanowiska archeologicznego.
Mimo to ma niewiarygodną świadomość swojego otoczenia i ziemi, na której leży; minimalna podstawa, zestarzałe drewno i zachowanie łąki stanowią pewną trwałość schronów.
Daje jej ciężar, a budynek się układa.
Te skromne drewniane listwy, które tworzą zewnętrzną powłokę, działają również jako zasłona do wnętrza.
Nieśmiało, pozwala na częściowe widoki, zwiększając wyczekiwanie na to, co może znajdować się w środku.
Plamy światła padają zza tych ekranów, ale tylko służą do dalszego maskowania wnętrza.
Dwa okna widokowe wystają z drewnianych skrzynek, aby umożliwić publiczne oglądanie przestrzeni i miejsca wykopalisk, ale są one tylko tam, aby zasygnalizować obecność tego, co wnętrze może pomieścić.
dychotomia światła i ciemności, wewnątrz i na zewnątrz.
.
Shawn Swisher Po wejściu do schronu to drewno.
który na zewnątrz był ogrzewany przez dotyk światła dziennego, ale wizualnie pozostawał stonowany.
świeci jak latarnia.
Przestrzeń i światło ogarniają mnie i nagle uświadamiam sobie, że jestem zamknięty.
Promienie słoneczne wypromieniowują z pęknięć i rozmrażają posępność wnętrza.
Duży świetlik przebija sufit nad każdym wykopanym miejscem, światło przecina się i rozbija metalową ramą.
Rozprasza cienką blachę, lejącą się na ziemi.
.
Shawn Swisher Wszystko to zawiera drewniana rama kosmiczna, która tworzy schrony.
Te drewniane belki i stalowe elementy są starannie wykonane: drewno zaakcentowane, połączenia konstrukcyjne ukryte w drewnie.
Struktura ramy delikatnie, mocne i wdzięczne ramy, a listwy drewniane panele owinąć szczelnie wokół płótna bębna.
To tak, jakby wszystkie materiały, które zeszły razem w konstrukcji, po prostu unosiły się w lekkim pudle.
Integruję wszystkie te odczucia i jestem spokojna, ale ożywiona.
T
[podobne: piec gazowy z zamkniętą komorą spalania, styropian grafitowy czy warto, przydomowe oczyszczalnie ścieków cena ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: piec gazowy z zamkniętą komorą spalania przydomowe oczyszczalnie ścieków cena styropian grafitowy czy warto